Anasayfa BEBEK Günlüğümden Anneliğe İlk Adım: Emzirme Sorunu

Günlüğümden Anneliğe İlk Adım: Emzirme Sorunu

6 dakika tahmini okuma süresi

Bir anne olarak deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bebek beklediğimi öğrendiğim ilk an her şeyin bu kadar zor ve bir o kadar da mükemmel olacağını düşünmemiştim.

Anneliğin en başında yaşadığım bir sorunu sizler için aktarmak istiyorum.

Sütüm gelmedi sorunu…

Eminim annelerin çoğu bu problemi yaşamıştır . Asyayı kucağıma aldığımda en çok zorlandığım kısım emzirme kısmıydı; çünkü zor bir doğum geçirmiştim. Göğüslerimde yaralar vardı ve sütüm gelmemişti. Sarılık olmasın diye mama vermek zorunda kaldık tabi… Bir yandan da  aile büyüklerinin ”emdikçe gelir” ”mama verme” ”emzirmek zorundasın” gibi baskılarıyla acımı unutup strese girmiştim.

Endişeler başladı


Ya hiç sütüm gelmezse…  Ya emziremezsem… cümlelerini kurduğum o gün başladı annelik kaygılarım.

Eve geldiğimde daha rahat hissedeceğimi düşünürken bebeğime her mama verdiğimde kendimi yetersiz anne psikolojisine soktum. Bu işin bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Bütün söylenenleri yapıyordum aslında. Yeşillik, bol su, uyku, duş, sıcak havlular…. Ama yok hala süt gelmiyordu. 3 günün ardından yaralarım geçmeye başladı ve sonunda o sarı sıvıya (kolostrum) sonunda kavuştuk.

Her şey başa döndü


Hadi başlayalım emzirmeye derken, sütümün sadece 2 damlayla sınırlı olduğunu gördüm ve başa döndük… Doğumda verdiğim kiloları da geri almaya başladım. Asya’yı kontrole gittiğimde doktoruma bu sorunu anlattım. Ve çok güzel bir yanıt aldı. Doktor, ”Dünyada hiç bir canlı yoktur ki bebeğine sütü yetmeyen” demişti. Stresin sütün en büyük düşmanı olduğunu ve kendimi rahatlatarak, kulaklarımı evdeki tüm seslere kapatarak bunun üstesinden geleceğimi de ekledi.

Sonunda aydınlandım


Ve en başından yapmam gerekeni yaptım. Süt sorununu anneliğimle kıyaslamadım ve kulaklarımı tüm seslere kapadım. Bu süreçte; doğru emzirme tekniğinin önemini, stres yapmamayı, bol bol emzirip fazla değil dengeli beslenmenin önemini de kavradım. Artık anneliğimin tadını çıkarmaya başlamıştım. 57 günün sonunda sütüm geldi ve mamayı bıraktık.

Bu zamandan sonra  kızımla büyük bir bağ kurduğumu anladım. Evet annelik doğuştan gelen bir his değil sonradan kazanılan bir hismiş. Önemli olan çocuğumuzla bağ kurabilmek ve bu bağı devam ettirebilmekmiş.

 

Hata yapabiliriz, üzülebiliriz, yorgunluktan ağlayabiliriz, kendimizi yetersiz görebiliriz ama onların ihtiyacı mükemmel bir ebeveyn değil. Onların en iyi olduğu potansiyeli ortaya çıkaran ebeveyn…

Kendinize izin verin. Sizi yetersiz hissettirmeye çalışan insanların bu bağın arasına girmesine izin vermeyin. Bebeklerinin ihtiyaçları için kalplerini açan anneler yalnız değilsiniz. Ve her emzirmeden sonra mutlaka gaz çıkarın eğer gaz çıkarmazsanız hayatınızın hatasını yaparsınız .?

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 3.29 ( 23 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
  • Günlüğümden Anneliğe Bir Adım Daha: Uyku Eğitimi Nedir?

    Biz anneler bebeklerimiz için hep en iyisini düşünürüz, araştırıp; uygularız ama son dönem…
Daha Fazla Yükle Asya'nın Annesi
Daha Fazla Yükle BEBEK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği ve sütünün yeterli gelip gelm…