Anasayfa BEBEK 0-1 Yaş Bebeklerde Özel Günler; Diş Buğdayı ve Hakkındaki Her Şey

Bebeklerde Özel Günler; Diş Buğdayı ve Hakkındaki Her Şey

6 dakika tahmini okuma süresi

Son zamanlarda da sıklıkla karşılaştığımız ve çok keyifli geleneklerden biri olan ‘diş buğdayı nedir’, ‘nasıl yapılır’ ve  ‘zaman içerisinde nasıl bir değişim geçirmiştir’ gibi sorularınızı yanıtlıyoruz. Eski geleneklerden biri olan ve günümüze kadar taşınan ‘diş buğdayı’nın detayları, tüm incelikleri ve  günümüzde yorumlandığı biçimini bu içerikte bulabilirsiniz.

Eski bir Anadolu geleneği olan diş buğdayı bazı yörelerde  ‘diş hediği’ olarak biliniyor.

Diş buğdayı nedir?

Bu geleneğin asıl amacı bebeğin dişlerinin buğday gibi sağlıklı ve hayatının buğday kadar bereketli olması inancına dayanır. Psikolojik olarak zor dönem geçiren yeni annenin en çok desteğe ihtiyacı olduğu zamanlardan bir tanesi de bebeğinin yeni dişidir. Sürekli ateşlenen ve huysuzlanan bebeğin sorunlarından biraz kafa dağıtması için düzenlenen böyle partilerle yeni annemizin olayın kasvetin den uzaklaştırılması için güzel bir fikirdir.

Diş buğdayı nasıl yapılır?

Diş buğdayının asıl malzemeleri buğday ve nohuttur. İnternet ten farklı tariflere erişilmesinin sebepleri insanların kendi damak tatlarına göre bazı malzemeleri değiştirmesidir. orjinal hedik tarifi

http://drkmarketing.info/online-casinos/is-money-won-from-online-poker-legal-in-india/ Malzemeler;

 • 4 su bardağı Ham Buğday
 • 1 su bardağı kendir tohumu (çetene) (isteğe bağlı)
 • Sarı çekirdeksiz üzüm
 • Fındık , dilerseniz tuzsuz soyulmuş fıstık
 • Süslemek için nar

Yapılışı;

 • Ham buğday öncelikle sıcak suda yıkanır tencereye konur ,  üstünü geçecek kadar su koyup kaynatılır.
 • Çok kaynatıp lapa yapmamak gerekli , suyu azalıp dişe gelecek kadar pişen buğdayın içine 1 tatlı kaşığı kadar tuz atılıp karıştırılır, dilerseniz birazda şeker koyabilirsiniz
 • Tencerede ortası açılır, buğdaylar yanlara ittirilir  tam ortası bulunan buğday ortasına çetene (Kendir tohumu) fındık , kuru üzüm , fıstık gibi malzemeler konur buğday kapatılır kapağı kapatılıp havluya sarılıp beklenir,
 • Servis edilirken dilerseniz yine fındık üzüm ile servis edip toz şeker ekleyebilirsiniz. ılık olarak servis edilmesi önerilir.

Diş buğdayı adetleri nelerdir?

 • Eskiden diş buğdayına davet edilen kişilerin dişlerinin düzgün olmasına dikkat edilirmiş. Tabi bunu uygulamak size kalmış bir durum.
 • Diş buğdayı fazla yapılır davet edilen kişiler dışında kalanlar komşulara ve kuş gibi hayvanlara dağıtılıyor. Bunun nedeni ise diş buğdayı ne kadar fazla yenirse bebeğin daha sağlıklı dişlere sahip olacağına inanılıyor.
 • Bebeğin önüne bir bez serilip makas, kalem, boya, iğne gibi nesneler konuyor ve bebek hangi nesneyi seçerse büyüdüğünde o mesleği yapacağına inanılıyor.
 • Bebeğin ilk dişini gören akraba eş,dost bebeği baştan aşağı giydirirmiş. Fakat günümüzde diş buğdayına katılan misafirlere ikram edilen hediklerin içine sert bir nesne konarak bunu bulan kişinin bebeğe hediye almasına dönüşmüştür.
 • Bebeğin başından bir avuç hedik dökülür kız ise saça erkek ise boyuna 7 adet hediği ipe dizerek bağlanır ve geri kalan hedikler kuşlara verilir.

 

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle 0-1 Yaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Bilimi Sevdirmek İçin Çocuklarla Evde Yapılacak Deneyler

Çocuklarınız bir bilim insanı olsun ister misiniz? Ya da bilime çok önem veren yetişkinler…