Anasayfa BEBEK 0-1 Yaş Bebeklerde Bir Yaş Öncesi Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Bebeklerde Bir Yaş Öncesi Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

3 dakika tahmini okuma süresi

Bebeğin beslenmesi annenin en önemli konularından biridir. Bebek beslenmesinin temel amacı gelişimin sağlanması ve besin eksikliği durumunun engellenmesidir. Dünya sağlık örgütünün araştırmaları sonucunda bir yaş öncesi beslenmede çocuklarımıza tehlikeli olabilecek gıdaların listesi şu şekilde açıklanmıştır.

Bal


Bal, birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjendir. İçindeki alerjik maddeler yetişkinler için önemli değilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yumurta


Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.

İnek sütü


İnek sütü de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir ama evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

Sakatatlar


Karaciğer haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

Kafein içeren şeyler


Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller.

Çay


Çay hiç besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuk beslenmesinde herhangi bir etkisi yoktur.

Balık

Tütsülenmiş balıklar (somon veya alabalık) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla işlem görmeleri nedeniyle zararlıdır.

Hazır Gıdalar


Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları.Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler.

Bebeklerin beslenmesinde ilk 1 yaş özellikle çok önemlidir. Bu yüzden 1 yaşa kadar olan beslenmede özellikle uzak durulması gereken yiyecekler vardır.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle 0-1 Yaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Bilimi Sevdirmek İçin Çocuklarla Evde Yapılacak Deneyler

Çocuklarınız bir bilim insanı olsun ister misiniz? Ya da bilime çok önem veren yetişkinler…