Anasayfa BEBEK Çocuklarınız İzliyor: Çizgi Filmlerde 25. Kare Tehlikesi

Çocuklarınız İzliyor: Çizgi Filmlerde 25. Kare Tehlikesi

4 dakika tahmini okuma süresi

25. kare tekniği reklamlarda ve sinemada kullanılan bir tüketici etkileme yöntemi olarak yıllar önce hayatımıza girmeye başladı. Çizgi filmlerde 25. kare tekniği ise çocuklar için tehlikeli bir duruma yol açması sebebiyle önem arz ediyor.

Ne kadar etkili olduğu tartışılan bu tekniğin çizgi filmlerde de çok fazla kullanılıyor olması, etkili olduğu takdirde çocukların üzerinde büyük tehlikeler oluşturabileceğini düşündürtüyor.

25. Kare nedir?


Filmler, hızlı hızlı akan karelerin art arda gelmesiyle birlikte önce kısa videoları ardından büyük bir filmi ya da diziyi meydana getiriyor. 1 Saniyelik bir görüntü 24 kareden meydana geliyor. 25. kare tekniği de saniyenin 3000’de biri süreye denk gelecek şekilde istenilen görüntünün görünmesini sağlıyor. Bu görüntüler ilk başta bilinçaltı reklamı olarak ve satış amaçlı ortaya çıksa işler zamanla biraz değişti.

Bilinçaltı reklamcılığı etik mi?

Çıplak gözle fark edilmeyen bu teknik 1975 yılında bir filmde uygulanıyor. Filmde saniyenin 3000’de biri bir zamanda kola iç, mısır ye mesajının aralıklarla ekrana geldiği ve kimsenin filmi izlerken bunları fark etmemesine rağmen, mısır ve kola satışlarının arttığı gözlemleniyor. Tabi bu teknik etik bulunmuyor. Bu yüzden kısıtlamalar getiriliyor. Ancak satış konusunda yapılan bu kısıtlamalar işin rengini değiştiriyor.

Çizgi filmlerde 25. kare tekniği

Film afişlerinde ve çizgi filmlerde sıkça uygulanmaya başlanılan bu teknik oldukça tehlikeli mesajları çocukların bilinçaltına yerleştiriyor. Özellikle seks ve yemek gibi mesajları bilinçaltına gönderen bu çizgi filmler evlerin içinde çocuklara bir tehlike seansı sunuyor. Örneklerle duruma daha yakından bakalım.
Hiçbir çizgi film aslında o kadar masum değil.

Batman birine ceza veriyor!

O resmin sevimli canavarlarda ne işi var?

Peki ya sevgili Minnie Mouse:(

Donald Duck’ın sabah ereksiyonu mağduru olması…

Kahraman He-Man birini kurtarmış gibi mi duruyor?

Bugs Bunny’nin ev dekorasyonunda beklenmedik bir resim

Pokemon’da ise sahneler oldukça fazla

Bilinçaltına yönelik yapılan bu küçük görünen ama aslında o kadar da küçük sonuçları olmayan bu tekniğin olmadığı çizgi filmler seçmek ebeveynlerin çocuklarını, yanlış cinsel öğretilerden, yeme-içme bozukluğundan ve şiddetten korumaları için büyük önem arz ediyor.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
https://www.almuhajirin.info/slots/pixies-of-the-forest-mobile-slot/ Kullanıcı Oyu 3.79 ( 4 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle BEBEK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …