Anasayfa BEBEK Çocuklarınıza Bıkmadan Usanmadan Söylemeniz Gereken Sözler

Çocuklarınıza Bıkmadan Usanmadan Söylemeniz Gereken Sözler

5 dakika tahmini okuma süresi

Her çocuğun kesinlikle duymak istediği, duyduğunda mutlu olup, motive olduğu cümleler vardır. Bu sözler çocukların bilincinden tahmin edebileceğinizden daha fazla olumlu etkiye sebep olurken, bunları bıkmadan ısrarla söylemek size de iyi gelecektir.

İşte o sözler…

”Seni seviyorum”


Bu cümleyi sadece çocuklarınız değil yetişkin yakınlarınız da sıklıkla duymaktan hoşlanacaklardır. Ancak özellikle çocukların, bu cümleyi ebeveynlerinden duyduklarında, öz güven artışıyla birlikte duygusal anlamda daha pozitif oldukları gözlemleniyor.

”Sana güveniyorum”


Güvenilme duygusunu tatmamış bir çocuk insanlara güvenmekte zorlanıyor ve güvenle ilgili yetişkinlik dönemlerinde ciddi problemler yaşıyorlar. Onlara sıklıkla güven duyulduğunun hatırlatılması çocuk için oldukça olumlu gelişimlerin kapılarını aralıyor.

”Her zaman yanındayım”


Bir ebeveynin belki de en çok yaptığı ve yapmaya devam edeceği şey, şartlar ne olursa olsun, çocuğunun her zaman yanın olması olabilir. Savunmadığı durumlarda dahi bir ebeveyn, çocuğunun yanında olacağını hatırlatmalıdır.

”Seninle gurur duyuyorum”


Bir ebeveynin çocuğuyla gurur duymak için çok ciddi başarıları görmesi ve bu durumları yaşaması gerekmiyor. Tüm anne-babaların, çocuklarıyla gurur duymak için sebepleri vardır. Sadece bunları sebepsizce söylemesi gereken durumları unutabiliyorlar. Bu yüzden sıklıkla çocuklara onlarla gurur duyduğunuz hatırlatılmalıdır.

”Seni dinliyorum”


Dinlenme, hikayeyi paylaşma ve aktarma ihtiyacı çocukluk döneminde, yetişkinlik döneminde olduğu kadar önemlidir. Hatta çocukluk döneminde dinleniyor olduğunu bilmek, çocuğu çok iyi hissettiren şeylerin başında gelir.

”Seni affediyorum”


Affetmek bir ebeveynin en birincil vazifeleri arasında geliyor. Çocukları hataları olduğunda uyarmak kadar sık sık bu hataların sonunda onların affedildiğinin hatırlatılması ve çocukla, anne-babası arasındaki güven durumunun pekişmesi gerekiyor.

”Özür dilerim”


Özür dilemek bir anne-babayı aşağı çekmez. Tam aksine bunun bir erdem olduğunu çocuğa da öğretir ve yeri geldiğinde herkesin hatalarından kaynaklı olarak özür dileyebileceğini gösterir. Ayrıca çocuğundan özür dileyebilen bir ebeveyn çok değerli bir şey yaptığının farkında olmalıdır.

”Pes etme başaracaksın”


Cesaret vermek, yönlendirmek ve her zaman destek olmak anne-baba olduktan sonra bitmeyen bir süreci anlatır. Bu süreçte, sürekli mücadeleyi öğütleyen ve onun başarabileceğine inanan ebeveynlerin çocuklarının ileri ki yaşlarında gözle görülür biçimde başarılı oldukları da gözlemlenmiştir.

Her şeyin temeli hoşgörü


Elbette ki her şeyin altında çocuklarınızın birer birey olduğunu kabul etmek ve onlara hoşgörülü davranmak yatıyor. Bu güzel ve heyecan verici bu serüveni en güzel şekilde yaşamanız dileğiyle…

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 3.43 ( 2 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle BEBEK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …