Anasayfa BEBEK 0-1 Yaş Bebeklerde Özel Günler; Kırk Uçurma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Özel Günler; Kırk Uçurma Nedir ve Nasıl Yapılır?

6 dakika tahmini okuma süresi

Kırklama, kırk çıkarma ya da kırk uçurma olarak bilinen bir gelenekten bahsediyoruz. Tarihi çok eskilere dayanan bu gelenek hala devam ediyor. Kırk uçurma olarak bahsedilen bu eski Türk geleneğinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını sizler için derledik.

Kırk uçurma nedir?


Batıl  bir inanç olan kırk uçurma aslında eski bir şaman geleneğidir. Göktürklerde sıkça yapıldığına dair bilgiler vardır. Anne ve bebeğin lohusalığının bitmesine işaret eden 40 günün tamamlanmasıyla yapılan bir gelenektir. Dini bir adet olmasa da, dua ve iyi niyetten oluşan, sosyal bağları kuvvetlendiren ve yapılan törenle insanın yüreğini ferahlatan bir gelenek olduğu için bugün halen sevilerek yapılmaktadır.

Kırk uçurma nasıl yapılır?


Kırk çıkarma banyosu; belli ve dua okunmuş suyla, anne ve bebeğin kırklama annesi tarafından yıkanmasıdır. Bebeği yıkayacak olan kırklama annesi, bir aile büyüğü veya aile dostu olabilir. Kırklama banyosu sabah erken saatlerde evde yapılır. Banyoyu yaptıracak kişi gelirken yoldan, 40 taş ve 40 mevsim çiçeği toplar. Bunlar kaynatılıp dualar eşliğinde banyo suyuna atılır. Ayrıca suyun içine nazar değmesin diye nazar boncuğu, ayı temsil için gümüş, güneşi temsil içinse altın atılır. Genelde kırklama annesi de yanında minik bir altın getirir ve suyu hazırlarken fark ettirmeden bu altını da suya atar.
Kırklama annesi abdestini alır ve dualar eşliğinde ellerini 40 kez banyo suyuna sokup çıkarır. Bu sudan 40 tas anne için, 40 tas da bebek için bir kenara ayrılır ve banyonun bitiminde “Su aşağı, boyu yukarı olsun! Su gibi ömrü uzun olsun!” gibi cümlelerle bebeğin ve annenin başından dökülerek, her ikisinin de kırkı çıkarılmış olur.

Yeni ve şık kıyafetlerle aile büyüklerine ziyaret


Banyonun bitiminden sonra bebeğe kırklık kıyafetleri giydirilir. Bu kıyafetlerin yeni olması gerektiğine inanılıyor. Anne de en şık kıyafetlerini giyer ve böylece kırk gezmesine çıkmaya hazır hale gelinmiş olur. Eskilerde 7 ev ziyaret edilirmiş. Fakat günümüz koşullarında büyük şehirlerde pekte mümkün olmuyor. O yüzden anneanne ve babaanneye ziyaret yapılır.

Kırk uçurma sepeti


Kırk uçurma sepeti ziyarete giden bebeğin, gittiği evlerde ona hazırlanan hediyelerdir. Eskilerde bir mendile sarılmış erzaklar verilirmiş. Ama günümüzde çeşitli sunumların yapılmasıyla birlikte kırk uçurma içinde özenle hazırlanmış sepetler yapılmaya başlanmış. Bu sepetlere konulan erzaklar ve anlamları;

  • Paf Casino 5 - 100 Free Spins Un: Ak sakallı bir dede olup torunlarını görecek kadar uzun bir ömrü olsun.
  • Şeker: Tatlı dilli olsun.
  • Yumurta: Yumurta gibi sağlıklı ve gürbüz olsun.
  • Pirinç: Hayatından bereket hiç eksik olmasın.
  • Tuz: Tuz gibi tertemiz ve kolay akan bir ömrü olsun.
  • Bozuk para: Hayatında maddi refah olsun.
  • Pamuk: Tonton dedeler gibi ak sakallı oluncaya kadar yaşasın.

Bu erzakları ufuk cam şişelere koyup kız bebeğe pembe çiçekli süslemeler, erkek bebeklere mavi kurdeleler güzel süslemeler yapabilirsiniz. Şişelerin üstüne erzakların anlamlarının yazdığı süslü kağıtlar eklemeyi unutmayın 🙂

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 4.08 ( 2 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle 0-1 Yaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Bilimi Sevdirmek İçin Çocuklarla Evde Yapılacak Deneyler

Çocuklarınız bir bilim insanı olsun ister misiniz? Ya da bilime çok önem veren yetişkinler…