Anasayfa BEBEK Umut Bebek ve Sevginin İyileştirici Gücünün Hikayesi

Umut Bebek ve Sevginin İyileştirici Gücünün Hikayesi

4 dakika tahmini okuma süresi

Birçok kitap film ve dizide sevginin iyileştirici olduğu mesajı verilir. Ancak bir çok insana göre bu kurmaca bir senaryodan fazlası değildir. Sevginin iyileştirici gücü gerçekten var mıdır? diye soranlar için size Nijerya’dan sımsıcak bir sevgi hikayesi getirdik.

Nijerya’da sokağa atılan bebekler

Çok sayıda Afrika ülkesinde olduğu gibi Nijerya’da da bir çok bebek her yıl cadı veya büyücü olduğu öne sürülerek sokağa terk ediliyor. Halkın tuhaf inanışına ve kilisenin yönlendirilmeleri doğrultusunda birçok çocuğun öldürüldüğü de biliniyor. Afrika’nın büyük bir kesiminde her yıl on binlerce çocuğun bu tuhaf inanış yüzünden ölümle burun buruna geldiği bir dram yaşanıyor.

Umut bebek umudun simgesi oluyor

Danimarkalı aktivist Anja Ringgren Loven ise bir proje için gittiği Nijerya’da açlıktan ölmek üzereyken bulduğu ve yine ‘büyücü’ olduğu için sokağa terk edilen bebeğe elindeki su şişesini uzatıyor. ‘Umut’ adını verdikleri bebeğin hayatı uzatılan bu elle birlikte değişiyor.

Sevginin iyileştirici gücü

Umut bebeğin yolculuğuna göz atınca ve yalnızca bir yıllık sevgi ve bakımla bir çocuğun nasıl değişebildiğine şahit oluyoruz. Sevgi hem iyileştiriyor, hem de bu dünyanın hala bu güzel insanlar sayesinde döndüğünü bize bir kez daha gösteriyor.  2016 başlarında adından sık sık söz edilen Hope (Umut) bebeğim, artık okula gittiği bir hayatı var.

Ölümle burun buruna geldikten sonra gerçekten insanlık için bir umut olan bu hikayenin kahramanlarından biri olan bu bebek sevildiği için çok mutlu. O su şişesinin de artık sevginin somut bir sembolü olduğunu biliyorsunuz.

Bir aktivistten insanlık dersi

Umut bebeğe yardım eli uzatan ve kötü beslenme ve karın solucanları için tedavi ettiren aktivist Anja yaptığı açıklamada şu sözleri kullanıyor: ”Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi Hope gayet iyi, hayatından keyif alıyor. 35 yeni abisi ve ablası oldu. Kardeşleri ona çok iyi bakıyor, oyun oynuyor, onunla çalışıyor ve onun güvende olduğundan ve çok fazla sevgi aldığından emin olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

 

Bu kare de, Umut’un Anja Ringgren Lovén tarafından kurtarıldıktan bir yıl sonraki hali. Onun ilk okul günü.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 3.19 ( 4 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle BEBEK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir