Anasayfa ÇOCUK 8 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

8 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4 dakika tahmini okuma süresi

8 aylık bebeklerin artık biraz daha geliştiğini gözle görebilirsiniz. Bu değişimle birlikte yeme içme alışkanlıklarında da değişimlerin meydana gelmesi gerekir. Bu dönemde bebeklerin beslenmesi hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

8 aylık bebekler nasıl olur?

Bebeğiniz artık yeni şeyler öğreniyor ve damak gelişmeye başlıyor. Sekizinci ayında bebeğiniz nesneleri tutmaya başlayacak ve bulduğu her şeyi ağzına götürmeye başlayacaktır. Sekiz aylık bebeğinizin çene ve çiğneme kasları artık daha kuvvetlidir. Çorba veya püre gibi daha yumuşak gıdalar yerine, eliyle tutabileceği ve çiğnemesi kolay yiyecekler vermeniz hem daha hoşuna gidecektir hemde bu yetileri daha hızlı gelişecektir.

Bebeğin midesi hala çok küçük

Annelerin yaptığı yanlışlardan biride bebeğin kapasitesinden fazla yemek vermeleridir. Bebeğinizin yemeğe olan ilgisi azalınca onu zorlamayın. Hastanelerde ‘yemek sonrası kusma’ şikayetiyle başvurmuş bebeklerin bir çoğu fazla beslenmiş bebeklerden oluşmaktadır.

Yemeğin hızını bebek belirlesin


Bebeğinizi aç olmadığı halde yemeğe ve sevmeyip istemediği bir şeyi yemesi için zorlamayın. En önemli kurallardan bir tanesi de bebeğinizden gelen açlık tokluk sinyali olmalı.  Bırakın bebeğiniz belirlesin yemeğin hızını. İstemediği yiyecekleri zorla yedirmek yerine hasta olmadığı ve keyifli olduğu zamanlarda 10 gün arayla tekrar verebilirsiniz.

Yemekler bebek ve ebeveyn için keyifli hale getirilmeli


Ben yediririm aman üstüne dökmesin gibi endişelerden kaçının. Bebekler için üretilmiş kaşık ve çatalı gönül rahatlığıyla eline verebilirsiniz bebeğinizin. koruyucu bir önlükle de üstünü batırmasını engelleyebilirsiniz. En az bir öğün aile fertlerinin bir arada olduğu bir masa kurun ve bebeğinizde sizinle birlikte kendi çabalarıyla yemek yesin. Böylece bebeğinize aile sıcaklığını aşılayabilir sizde keyifle onu seyredebilirsiniz.

Yeni besinler denemesinin önü açılmalı


Sekiz aylık bebek beslenmesinde yine temel gıda anne sütü omalıdır fakat bebeğinize eliyle kavrayabileceği veya çiğneme yetisini geliştirebileceği yiyecekleri vermekten kaçınmayın. Yiyeceklerin içindeki pütür miktarını arttırın ve daha kaba dokulu yiyecekler sunun.

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 4.18 ( 2 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Çocukların Asla Hayır Diyemeyeceği Ev Yapımı İçecek Tarifleri

Evde kolaylıkla yapabilecek çocuklarınız ve sizin için vitamin deposu sağlıklı içecek tari…