Anasayfa ÇOCUK Ebeveynlere Müjde: Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Faydaları

Ebeveynlere Müjde: Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Faydaları

3 dakika tahmini okuma süresi

Oyun oynamak çocuklar için, sosyal, fiziksel ve kavramsal gelişim konusunda iyi bir eğitim programıdır. Malzemeleri kullanarak, diğer çocuklarla iletişime geçerek çevrelerini kontrol etmeyi, rekabet ve eğlence duygusunu öğrenirler. Oyun oynamak aynı zamanda çocukların dünya ile ilgili temel bilgileri edinmelerinin bir yoludur. Bilgisayar oyunlarının çocukların yaş gruplarına göre ve harcadıkları zamanı dikkatli ayarlamalarına göre olumlu değişiklikler sağladı gözlemlenmiştir.

Çünkü;

Algı seviyesinin artmasına yardımcı olur

Bilgisayar oyunları oynamak, algısal ve bilişsel yeteneklerin ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Ekip çalışmasını geliştirir

Çocuklar, bilgisayar oyunları oynarken,  problem çözme becerisi kazanır, ekip çalışmasını öğrenir ve algısı daha açık olur. Ayrıca da çocuklarda kısa süreli hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Bilgisayar oyunları oynamak çocukların, daha hızlı ve doğru kararlar almalarını gerektirir ve böylece karar verme becerileri gelişir.

Strateji tasarlama becerisi gelişir

İnteraktif bilgisayar oyunları, yarıştığı rakipleri arasında en iyisi olmak için çocuğu pratik yapmaya zorlar. Oyun oynamak, oyun stratejileri tasarlamak ve kazanmak, çocuğa başarı duygusu kazandırır ve güvenini artırır.

Karışık durumlarla nasıl baş edeceklerini öğrenirler

Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre; ‘Oyun oynayanlar, odaklılık, hız, çoklu görev, vizyon ve doğruluk içeren testlerde, diğerlerine ve oyun oynamayanlara göre daha iyi performans göstermektedirler.’ Buna göre, bilgisayar oyunları oynamak, çocuklara daha çok konsantre olmayı, plan yapmayı, amaca ulaşmak için farklı stratejiler tasarlamayı ve karışık durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğretmektedir.

Pratik yapma yeteneği gelişir

Bu sanal dünya, eğitimin geleceği olarak, öğrencilere rekabetçi dünyada öğrenmek ve başarılı olmak için interaktif bir yol sunmaktadır.

 

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …