Anasayfa ÇOCUK Zor Süreçlerin En Dertlisi: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Zor Süreçlerin En Dertlisi: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

7 dakika tahmini okuma süresi

Bezlere veda vakti geldi.  Fakat bu dönem ne sizin için ne de bebeğiniz için işkence haline gelmesin. Uzmanların bir çoğu 12 ve 36 ay arasında tuvalet eğitiminin alınabileceğini söylüyor fakat 20-24 aylık bebeklerin daha hızlı kavradığı da uzun gözlemlerin sonunda ifade ediliyor.

Bebeğinizin davranışlarına göre doğru zamanı yakalayabilirsiniz. Unutmayın patron bebeğiniz. 🙂

Çocuk tuvalet eğitimine hazır mı?


Çocuğunuz çiş, kaka  gibi sözcükleri söyleyebiliyorsa, bezin ıslaklığından rahatsız oluyorsa ve bezi çıkartmaya çalışıyorsa tuvalet eğitimi için uygun bir zamanda olabilirsiniz. Ayrıca günde 3 saatten fazla  bezi kuru kalıyorsa tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz .

Her şeyin başı sabır


Eğitimin süresi tabi ki birçok çocukta farklılık gösterir. Defalarca tuvaleti, çocuğunuzu ve kıyafetlerini yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum çocuğunuzda psikolojik bir baskı yaratmaması için tuvalet eğitimini veren kişinin baskıcı, ısrarcı, müdahaleci olması çocuğun psikolojik olarak süreci reddetmesi ve ileride kaka tutma- alt ıslatma/ alt kaçırma gibi sonuçlara neden olabilir. Sürekli olarak çocuğa tuvaleti ile ilgili sorular sormamalısınız.

Uygun bir lazımlık çok önemli


Alışverişe çocuğunuzla birlikte çıkın ve onun seveceği, ilgisini çekebileceği bir lazımlık alın. İlk deneyimde klozet üstüne koyulan aparatlar dan da alınabilir fakat klozet deliğinden çocuklar korkabilir. Bu sıkıntılı süreçte işe lazımlıkla başlamak daha kolay olacaktır.

Sizi izlemesine izin vermeyin


Bu dönemde çocuklar merak içerisindedir. Tuvalete gidenlerin peşinden tuvalete girme isteği veya izleme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun mahremiyet gelişimi ve ruhsal gelişimini etkilememesi için sizi izlemesine izin vermeyin.

Hijyen kurallarını öğretin


Tuvalet eğitimi sırasında kazandırılması gereken bir diğer alışkanlıklar ise temizlik ve hijyen. Tuvaletini tamamladıktan sonra nasıl silinmesi ya da yıkanması gerektiği, tuvalet kağıdı kullanımı ve sifon çekmek gibi şeyler sırasıyla öğretilmelidir. Özellikle el yıkama alışkanlığı konusuna çok önem verilmesi gerekiyor. Bu noktada aileler kendileri için uygun yöntemi belirleyebilir. Renkli sabunlar kullanmak, elleri yıkarken şarkı söylemek gibi davranışlar bu süreci kolaylaştırabileceği gibi daha keyifli hale getirebiliyor.

Daima pozitif olun


Minimum bir haftada tamamlanabilen bu süreç çocuğa göre 6 aya kadar uzayabiliyor. Bu nedenle ilk denemeler sonrasında bir hafta içerisinde çocuk bu durumu reddediyorsa ara verip beklemek gerekiyor. Bir hafta ya da bir aya kadar uzayabilecek bekleme sürecinde anne ve babanın hayal kırıklığı yaşayarak tepki vermesi ise sadece süreci çok daha zor bir noktaya getiriyor. Bu nedenle anne babaların tuvalet eğitiminde katı bir tutum içerisinde olmaması ve çocuğu hiçbir şekilde zorlamaması gerekiyor.
Çocuğa ne çok rahat, ne de çok kuralcı yaklaşmayın. Bunun gündelik yaşamımızda bir süreç olduğunu aktarmaya çalışın. Evin içinde tuvalet eğitimi ile ilgili çok konuşmayın. Su içmek, yemek yemek gibi tuvalet yapmanın da hayatın normal bir süreci olduğunun hissettirmeye çalışın.

Çocuğunuzu ödüllendirin


Bu sıkıntılı dönemde tabiki ufak tefek kazalar yaşanacak. Bağırmadan veya onu utandırmadan bunun normal olabileceğini ona anlatın. Kazalarda çocuğunuza sorumluluklar verin. ellerini yıkadığında veya sifonu çektiğinde, pantolonunu kendi giydiğinde onu alkışlayarak veya dilendirerek onu ödüllendirmeniz ona iyi gelecektir.

Tuvalet eğitiminde başarısızlık yoktur


Sonuç olarak bu dönemde çocuğunuzun gelişimine destek olmak için davranışlarımızı kontrol altına almalıyız. Unutulmamalıdır ki çocuğumuz gelişirken hangi duygu ile onları izlediğimiz ve destek olduğumuz çok değerlidir.

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
source Kullanıcı Oyu 3.95 ( 3 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …