Anasayfa ÇOCUK Farkında Olalım Diye: Çocuklarda Geç Konuşma Belirtileri

Farkında Olalım Diye: Çocuklarda Geç Konuşma Belirtileri

5 dakika tahmini okuma süresi

Çoğunuz konuşmuyor veya konuşmaya çalıştığında bu durum onu zorluyorsa,  istek ve arzularını  kaba hareketlerle anlatmaya çalışıyorsa aman dikkat! Çocuğunuzda geç konuşma problemi olabilir. Ebeveyn olarak tanımlarınız bu noktada çok önemli. Çocuğunuzu gözlemlerken aşağıda açıkladığımız maddeleri tanımlamanız, tanı  ve tedavi süresini kolaylaştıracaktır. Geç konuşma güçlüğü hem derece olarak hem de tür olarak çok fazla değişkenlik gösterebilir.

Dikkat sürelerinin kısa ve dağınık olması


Çocuğun dikkatini sürekli aynı noktada tutamaması veya bir şeye odaklanmaması gibi durumlarda geç konuşma belirtileri gösteriyor olabilir.

Düşünce ve isteklerini anlatmada zorlanırlar


Çocuğunuz söylemek istediği şeyi ifade edebilmek için sürekli el hareketlerine başvuruyorsa ve ya kelime çıkışlarında çok zorlanıyorsa bu durum geç konuşma sebebi olabilir.

Kısıtlı sözcük dağarcıkları vardır


Hiç konuşmama durumu ya da zor anlaşılan cümleler kurma çabaları da geç konuşma belirtileri arasında kabul edilir.

Mimik, jest ve işaret kullanmaya başlayabilirler


Kelimelerin çıkışında zorluk yaşayan çocukların büyük bir kısmı, konuşmakta zorlandıkları için mimik, jest ve işaret kullanmayı öncelikli tutarlar. Bu geç konuşmanın en belirgin belirtileri arasında yer alır.

Çevrelerine karşı soğuk ve ilgisiz davranıyorlarsa


Geç konuşan ve konuşmakta zorlanan çocuklar zamanla kendilerini ifade edemedikleri için çevrelerine karşı soğuk ve ilgisiz davranışlar sergileyebilirler. Bu durumda onların öz güvenini arttırıcı tavırlar sergilemek önemlidir.

İsteklerini öfkeli davranışlarla ifade ediyorlarsa


Bazı çocuklarda da konuşamamanın verdiği gerginlik öfkeli davranışlara sebebiyet verebilir. Çocukların geç konuşma belirtilerinin arasında hırçınlık ve öfke nöbetleri de yer alır.

Çocukta ek bir fiziksel veya gelişim sorunu varsa


Konuşma bozukluğu bir başka sorunla birlikte de baş gösterebilir. Bu genellikle fiziksel bir gelişimin eksikliğiyle birlikte devam eder. Bu durumlarda doktora başvurmak en akıllıca yollardan biridir.

Kavramları geç ve uzun zamanda öğreniyorlarsa


Geç konuşma durumu ya da konuşma bozukluğu aynı zamanda bir öğrenme bozukluğudur da. Bu sebeple bazı kavramları geç öğrenen çocuklarda geç konuşma bozukluğu gözlemlenebilir.

Yalnız kalmayı tercih edebilirler


Konuşmakta güçlük çeken çocuklar sosyal ortamlarda rahatsızlık hissettikleri için yalnız kalmayı tercih ederek kendilerine daha konforlu bir alan yaratma eğilimindedirler.

 

Bu belirtileri gösteren çocukların büyük bir kısmı konuşmakta zorlanan çocuklardır. Bu durumlarda sakin kalmak, çocuğun üstüne gitmemek ve bir uzman doktora başvurmak gerekir.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 4.23 ( 2 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …