Anasayfa ÇOCUK Eyvah Doğuruyorum! Hamileliği 9 Ay Fark Etmemek Mümkün mü?

Eyvah Doğuruyorum! Hamileliği 9 Ay Fark Etmemek Mümkün mü?

7 dakika tahmini okuma süresi

Gebelik süreci daha ilk günden anlaşılabilir bir şey de olabilir. Sadece bir kaç saatlik doğum sancılarıyla da kendini belli edebilir. Bu ikinci ihtimal her ne kadar düşük olsa da dünyada birçok benzeri durum yaşanmış ve yaşanmaya devam ediyor. Birçok kadın doğum sancıları başlayana kadar hatta başladıktan sonra bile gebe olduğunu bilmiyor olabiliyor. Bu durumun elbette ki mantıklı açıklamaları mevcut. Peki ya hamileliği 9 ay fark etmemek mümkün mü?

Bir kadın nasıl olur da 9 ay boyunca karnında bir bebek taşıdığı halde bunun farkına varmaz? Ya da buna ihtimal veremez?
Bir gece karın ağrısı şüphesiyle hastaneye gitseniz ve sizi doğuma alsalar siz ne yaparsınız? Bu durumun bunca zaman farkına varılmasını engelleyen sebepler:

Düzensiz adet, kısırlık ve ya menopoz başlangıcı şüphesi

Düzensiz adet görmek, çok uzun süre çocuk sahibi olmaya çalışıp bu durumun hüsranla sonuçlanması ve menopoza girdiğinin sanılması gibi durumlarda kadınlar gebe kalmadıklarına kendilerini ikna ederler. Bu olasılığı zihnen küçümsemek gebelik belirtilerini de başka şeylere yormaya sebebiyet verir.

Obezite ve ya çok kilo


Çok kilosu olan kadınlar, aldıkları birkaç kilonun da farkına varmayacağı gibi kilo problemi yaşadıkları için regl olmayabilirler. Bu durumdan kaynaklı birçok obez kadın, bir çok gebelik semptomunu gaz sancısına ya da eklem ağrılarına yorabilir.

Yeni bebek sahibi olmak-emzirmek


Emziren annelerin bir çoğu gebe kalmayacaklarına dair yanlış bir inanışa sahiptir. Halbuki bu süreçte gebe kalan kadınların sayısı hiç de küçümsenecek gibi değildir. Doğumdan sonra devam eden uzun süreli ve düzensiz kanamalar bu konuda yanıltıcı olsa da kadınlar esasen, doğumdan bir kaç gün sonra bile hamile kalabilirler.

Yanlış doğum kontrol yöntemi kullanılması


Tüm doğum kontrol yöntemlerinde çok küçük de olsa hamile kalma olasılığı vardır. Doğum kontrol yöntemlerinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar atlandığında ise gebe kalmak çok olasıdır. Doğum kontrol hapının gününün atlanması ya da tarihi geçmiş kondom kullanımı bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Adet görülmeye devam edilmesi


Gebelik sürecinde birçok kadın regl olmaya devam edebilir. Bu kanamalar düzensiz ya da az dahi olsa kadınlarda strese bağlı düzensizliklerden biri olarak görülebilir. Bu durum da hamile olma ihtimalinin göz ardı edilmesine sebep olur.

İdrar testinin negatif çıkması


Evde yapılan gebelik testlerinde hata payı oldukça yüksektir. Evde yapılan testlerin bir kısmı hatalı olabilir ya da bozuk çıkabilir. Testlerin sonucuna göre de kadınlar yanlış bir inanışa kapılır ve tüm belirtileri, yanlış yorumlayabilir.

Stres ve baskıyla mücadele


Çok stresli bri iş ya da aile yaşantısına sahip olan kadınlar, genellikle düzensiz bir adet döngüsüne sahiptir. Bu durumlarda kadınlar, regl olmama durumunu strese bağlı buldukları için gebelik ihtimalini göz ardı edebilirler.

Yoğun bir diyet programı uygulamak

Beslenme düzenine çok dikkat eden ve spor yapan kadınların bir kısmı, bu süreçte alınan kiloları diyet ve sporla almaz hale gelebilirler. Bu da sadece metabolizmalarının yavaşladığını düşünmelerine ve daha çok spor ile diyet yapmalarına sebep olur. Gebelik göz ardı edilir.

Fetüsün kist ile karıştırılması


Rahim bölgesinde oluşan bazı rahatsızlıklara sahip kadınlar, hamile olduklarını düşünmek yerine, bu durumu tekrar eden bir kist ya da tümör olarak düşünebilirler. Bu gibi durumlarda gebe kalma ihtimalleri düşük olduğundan en son akla gelen şeylerden biri hamilelik ihtimalidir.

Hareketsiz, çok küçük ve rahmin arkasında taşınan fetüs


Bazı fetüsler rahmin arka tarafında gelişir. Bu gibi durumlarda bebeğin hareketi anne tarafından anlaşılmaz. Hatta gaz sancısı ve sindirim zorluğu gibi görülebilir.

 

 

Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği ve sütünün yeterli gelip gelm…