Anasayfa ÇOCUK Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

5 dakika tahmini okuma süresi

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini aldınız. Bu durum evde ki büyük çocuğun pek hoşuna gitmeyebilir. Onu bu sürece alıştırmak çok ta zor değil.

Hamileliğiniz boyunca onu sürece dahil edin

0-3 yaş çocuklara soyut şeyleri anlatmanız biraz zor olabilir fakat karnınıza dokunarak ona bu süreci basit cümlelerle anlatabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca çocuğunuzu kardeş fikrine alıştırmalısınız. Yeni doğacak olan kardeşin nelere ihtiyacı olacağını nasıl besleneceğini, altının değiştirilmesi gerektiği gibi konuları anlatarak ona sorumluluk duygusunu kazandırın.

Kardeşiyle hastanede tanışsın

Uzmanlar doğuma gittiğinizde çocuğunuzun da orada olamasını ve kardeşiyle orada tanışmasının daha sağlıklı olacağını söylüyorlar. Çünkü eve yeni gelen bebekle birlikte birçok şeyin değişeceğini düşünebilir çocuğunuz.

Çocuğunuzun düzenini bozmayın

Çocuğun odasında yapacağınız değişiklikler veya sizinle yatıyor ise (bu zaten doğru bir davranış değil) bebek geldi artık o bizimle yatacak sen odada yatacaksın gibi düşüncelere kapılmamalı. Yapacağınız değişiklikleri bebek gelmeden önce yapmalı ve çocuğunuzun düzenini bozmamalısınız. Çocuğun hayatında ki anı değişiklikler stres kaynağı olabilir.

Kardeş kıskançlığı belirtileri

Her durumda kardeş kıskanılır. Kimi çocuklar bunu açıkça dile getirseler de bazıları ebeveynlerinden çekindiği için ona aşırı ilgi gösterebilir. Bu durum abla/ abi de farklı davranışlara yol açar. Altını ıslatma, parmağını emme gibi bıraktığı davranışları tekrar yapabilir.

Kıskançlık evrensel bir duygudur

Aslında çocuğunuz kardeşini değil sizi kıskanıyor. O geldikten sonra azalan ilginin kaynağı olarak ta kardeşini suçluyor olabilir. Bu sebepten çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeye devam edin ve bütün odak noktası yeni gelen bebek olmasın. Eskiden yaptığınız aktivitelere devam etmeli aile büyüklerinden teyze amca dayı ve halaları varsa onlardan da yardım alabilirsiniz.

Kardeşine zarar veren çocuğa nasıl davranmalısınız?

Kesinlikle ona bağırmayın ve suçlayıcı cümleler kurmayın.Büyük kardeşin, kıskançlık hissetmesi konusunda davetkar olun ve ona kendini suçlu hissettirmeyin. Onu anladığınızı söyleyin. Bunun hakkında konuşun. Bu sayede, büyük çocuğunuza tüm duygulara izin verildiğini fakat kardeşine vurmak gibi belirli davranış türlerine izin verilmediğini anlatabilirsiniz. Eğer kötü davranışları devam ediyor ise bir pedagogla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle ÇOCUK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Acısız Doğum Olarak da Bilinen ‘Epidural Doğum’ Hakkında Merak Edilenler

Anne adaylarına müjde! Halk arasında ağrısız doğum olarak bilinen epidural doğum hem norma…