Anasayfa ERGEN Çocuklarınız İçin Kültürel Bir Yolculuk: Halk Danslarının Faydaları

Çocuklarınız İçin Kültürel Bir Yolculuk: Halk Danslarının Faydaları

6 dakika tahmini okuma süresi

Çocukları sanatsal faaliyetlere yönlendirmenin önemi artık herkes tarafından biliniyor. Ancak yeni dönem ebeveynleri çocuklarını genellikle, modern danslara, klasik müziğe ve görsel sanatlara yönlendiriyor. Unutulmaya yüz tutmuş ancak faydaları saymakla bitmeyen bir sanat dalından bahsedeceğiz. Halk dansları…

Hala bir çok kulübün aktif olarak çocuklara, gençlere ve yetişkinlere verdiği dersler devam etse de çocuklarını halk danslarına yönlendiren ailelerin sayısı eskiye göre biraz düşmeye başladı. Ancak öyle halk danslarının öyle çok faydası var ki artık herkes çocuklarının en az bir yöre dansını öğrenmesini isteyecek.

Öz güven artışı, sosyalleşme ve sosyal zekada gelişim


Yapılan takım çalışmasıyla birlikte sosyalleşen çocuk, aldığı görevi ve sorumluluğu yerine getirmenin verdiği bir öz güvene kavuşur. Bu sosyal ortam ve çıkılan bir gösteri ile başarı duygusu tatması öz güveni için oldukça faydalı olacaktır.

Ritim duygusunda ve müzik kulağında gelişimle birlikte sayısal zeka gelişimi


Sayısal zekanın gelişmesinde de halk dansları önemli bir rol oynar. Müzikle birlikte edilen hareketler, ritim duygusunun gelişmesine, enerjisini atabildiği için de okuldaki derslerine daha kolay adapte olabilmesini sağlar.

Ekip içinde görev alma bilinci ve sorumluluğu


Halk danslarında, grup içindeki herkes kendine düşen görevin hakkını vermek durumundadır. Ayrıca kullandıkları malzemelerin sorumlulukları da çocuklara ait olduğundan çocuktaki sorumluluk bilinci kolayca gelişir. Ayrıca arkadaşlarına ve eğitmenlerine duyduğu sorumluluk da görev bilincini küçük yaşlarda kazanmasını sağlar.

Hızlı karar ve insiyatif alma bilinci


Hızlı ve tempolu bir dans olan yöresel oyunlar, her ne kadar bölgelere göre değişiklik gösterse de bu oyunlarda değişmeyen tek şey, bir gösteride yapılan hatanın acilen telafi edilmesidir. Bunu bilen çocuklar, hızlıca karar alarak, insiyatif kullanarak vücuduna söz geçirmeli ve gösteride yaptığı hatayı en az fark edilir duruma getirmesi gerektiğinin farkında olur.

Disiplin ve kolay organize olabilme yetisi


Okulla birlikte yürüttüğü bir sosyal aktiviteye zaman ayıran, bunun derslerine yansımasına müsaade etmeyen çocuklar, halk oyunları grupla birlikte yapılan bir dans biçimi olduğu için çabuk organize olabilen çocuklar olurlar. Dans dışındaki faaliyetlerde de bu özellikleriyle hemen ön plana çıkarlar.

Estetik ve sanat anlayışlarında gelişim


Her dansta olduğu gibi yöresel oyunlarda da estetik ön plandadır. Halk dansları yapan çocukların vücutları estetik kazanır ve sanat anlayışlarındaki bakış açısı genişler. Bu da onların her sanat dalına saygılı insanlar olmasını sağlar. Verilen emeğin farkında oldukları için, bu saygı ve estetik anlayışı hayatları boyu devam eder.

Vücut koordinasyonu ve psikomotor gelişimi


Küçük yaşlarda ritimle birlikte el ayak ve göz koordinasyonu gelişimine faydası olan halk dansları, çocukların vücutlarına iyi hükmetmelerini, vücutlarını iyi tanımalarını ve doğal olarak psikomotor gelişimleri olumlu yönde etkiler.

 

 

Sizin istediğiniz ya da çocuğunuz tercih ettiği bir yöre dansını disiplinli bir şekilde bir eğitmen eşliğinde öğrenmesi sonucunda yaşayacağı olumlu değişimler saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra  o yörenin kültürüne, diline, yemeğine hatta coğrafi yapısına dair bile birçok şey öğrenmesi de halk danslarının faydaları arasında yer alıyor.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle ERGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …