Anasayfa ERGEN Zor Sevilir ama Zor Vazgeçilir: Okumak

Zor Sevilir ama Zor Vazgeçilir: Okumak

3 dakika tahmini okuma süresi

Elinden kitap düşürmeyen biriyseniz ve okumak sizin için çok önemliyse bunun çocuğunuz için de önemli olmasını istersiniz.

Ebeveynlerin son yıllardaki en büyük sıkıntısı olan şeylerden biri de çocuklarının teknolojik cihazları kitap okumaya tercih ediyor olmaları ve okuma alışkanlığını kazanamamaları. Eğer çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız izleyeceğiniz birkaç yol var ve bunlar hiç de zor yollar değil.

Ona yatmadan önce masal okuyun


Bu çocuğunuzun okuduğunuz şeyleri kafasında canlandırmasına ve hayal dünyasını geliştirmesine sebep olurken kitaplara sempati duymasına yol açar.

Okumayı öğrendikten sonra ona kitap hediye edin


Okumasını teşvik edeceğiniz bir hediye olmasının yanı sıra kitapların hediye edilecek kadar değerli olduğunu düşünmesine sebep olur.

Evde kitap okuyun


Bir çocuğun rol model olarak aldığı ilk kişiler tabi ki anne ve babaları. O yüzden sizi kitap okurken görmeleri onların bu durumu normalize etmesine sebep olur ve bunu alışkanlık haline getirir.

Okuduğu kitabın ardından onunla kitap hakkında konuşun


Tüm okuduğu şeyleri kendi hayal dünyasıyla beslendiğini fark ederse kitap okumak onun için bir maceraya çıkmak gibi gelecektir.

Hangi konulara ilgi duyduğundan emin olun


Eğer ki maceracı bir çocuğunuz varsa önceliğiniz o tarzda kitaplar olmalı. İlgi alanı dışındaki bir kitaptan çabucak sıkılır ve kitap okumaya küsebilir.

Asla baskı yapmayın


Siz televizyon izlerken ya da bilgisayar başında zaman geçirirken ondan kitap okumasını bekliyorsanız ve bunun için baskı yapıyorsanız; onu sadece kitaplardan uzaklaştırırsınız.

Kitap okuyarak bir çok şey öğrenebileceğini öğretin


Okuyup öğrendikçe bunu çok sevdiğini fark edecektir. Öğrenmenin tadına vardıktan sonra çocuğunuz bundan vazgeçemeyecektir.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 1.9 ( 1 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle ERGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Çocukların Asla Hayır Diyemeyeceği Ev Yapımı İçecek Tarifleri

Evde kolaylıkla yapabilecek çocuklarınız ve sizin için vitamin deposu sağlıklı içecek tari…