Anasayfa ERGEN Çocukların Beyninde Sihir Etkisi Yaratan Piyano Eğitimi

Çocukların Beyninde Sihir Etkisi Yaratan Piyano Eğitimi

8 dakika tahmini okuma süresi

Tarihin her döneminde müzik eğitimi ve özellikle piyano eğitimi ayrıcalıklı sayılan eğitimlerden biri olmuştur. Aslında bu eğitimin ayrıcalıklı sayılması için geçerli birçok sebebin olduğu zamanla ortaya çıktı.
Müzik hayatımızın her anında olan, insanların ve hatta doğadaki diğer tüm canlıların tepki verebildiği çok önemli bir sanat dalıyken, müzikle uğraşan insanların hayatlarında olumlu pek çok şey olduğu anlatılıp durulur. Peki ya çocukken alınan piyono eğitiminin çocukların zeka gelişiminde bir sihir etkisi yarattığını söylesek?

Zeki neslin yolu bilgisayar tuşlarından değil, piyano tuşlarından mı geçiyor?


Son zamanlarda çocuklar arasında artan rekabetle uzmanlar zeka gelişiminin yollarını aramaya başladı. Zekayı geliştirmek için ne genlerle oynamak ne de bilgisayarın esiri olmak gerektiği sonucuna varan uzmanlar IQ’yu %46 oranında arttırarak daha zeki toplum yaratmanın yolunun küçük yaşlarda alınan piyano eğitimi olduğu sonucuna vardı.

”Mozart etkisi” deneyi ne anlatıyor?


Bu araştırmanın amacı klasik müzik – IQ ilişkisi üzerine kurulmuştu. Yapılan deneyde lise öğrencilerine belli bir süre, her gün 10 dakika boyunca Mozart’ın bir piyano sonatı dinletildi ve çocukların IQ’larında bir artış görüldü. Aynı gruba dinletilen diğer müziklerin ise aynı etkiyi yaratmadığı sonucu çıkarıldı. Deneyin ikinci aşamasında ise daha da ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Anaokuluna giden öğrenciler üzerinde yapılan deneylerde, çocuklar dört gruba ayrıldı ve birinci gruba şan ve piyano dersi, ikinci gruba sadece şan dersi, üçüncü gruba bilgisayar dersi verilirken, dördüncü gruptakilere hiçbir şey öğretilmedi. Sekiz ayın sonunda uygulanan zeka testinde piyano grubundaki çocukların zekasındaki artış diğer gruptakilere fark atıyordu.

Müzikteki matematik sayısal zekayı geliştirir mi?


Birçok araştırmacı ve uzman ortak bir paydada buluşarak, müziğin her ne kadar soyut görünse de son derece bilimsel ve matematiksel olduğunun altını çiziyor ve müziğin içinde bir matematik olduğunu, notaların, solfejin ve ritmin matematik üzerine kurulu olmasına dayandırıyorlar. Piyano çalmak da matematiksel düşünmeye en çok benzeyen şeylerden biri olarak kabul ediliyor. Hem beyni hem bedeni çalıştıran piyano, notaları algılayan beynin tuşlara dokunan parmaklara, pedallara basan ayağa emir vermesiyle bir koordinasyon oluşturduğundan, beynin birden fazla bölgesini çalıştırarak çok yönlü düşünmeyi ve bağlantılar kurmayı sağlıyor. Piyano çalarken beyinde olan değişimler, matematiksel işlemler yaparken beynin çalışmasına çok benziyor.

Hafızanın zekayla doğru orantılı olduğunu söylesek ne dersiniz?


Piyano çalmak bir yandan da hafıza kullanımını arttırıyor. Kendine zamanla bir repertuar hazırlayan bir çocuğun hafızasındaki gelişim, aynı zamanda zihinsel bir gelişim olduğunu da ispatlıyor. Ayrıca duymadıysanız söyleyelim. Hafızanın zekayla çok ilgisi var. Hafızası güçlü kişilerin daha zeki olduğu da ispatlanmış bilimsel bir gerçek.

Dil öğrenme becerisine de katkısı var desek?


Sadece matematiksel zekayı geliştirdiği aklınıza gelmesin. Piyano eğitimi çocuklarda yeni bir dil öğrenmeyi kolaylaştırıyor ve sözel zekayı da geliştiriyor. Beyindeki dil öğrenme merkezi ve müzik merkezi neredeyse aynı mantıkta çalıştığı için yeni bir dil öğrenmek piyano çalmayı öğrenen çocuklarda daha kolay olur.

İşitsel beceriler ve hızlı okuma avantajı da piyano eğitimi faydaları arasında


Piyano eğitimiyle birlikte, işitsel olarak kulağı gelişmiş bir çocuğun çevresindeki seslere karı duyarlılığını arttırır. Çok kalabalık ve gürültülü bir ortamda duyması gereken bir konuşmaya odaklanan çocuk, kendisi için faydalı bir bilgiyi kolaylıkla ayırt edebiliyor oluyor. Ayrıca, piyano çalarken nota takibinin çok hızlı yapılmasından kaynaklı ve aynı anda iki satırın birden takip edilmesi gerektiğinden, çocuklara hızlı okuma becerisi de kazandırır.

BONUS: Harika bir müzik ziyafeti hem de çocuğunuzdan

VIP Stakes Casino 40 Free Spins Okuyucu Bonusu: Videodaki minik yetenek Encor Chen’in, 3 değil 5.5 yaşında iken o eseri çaldığı öğrenildi.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 2.84 ( 38 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle ERGEN

Bir Yorum

  1. Eray Önelçin

    9 Mart 2018 at 12:35

    Encor Chen, 3 değil 5.5 yaşında iken çalmış o eseri. Facebook sayfam CAZ VE KLASİK BATI MÜZİĞİ DOSTLARI’ında tafsilatlı bilgi bulabilirsiniz.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …