Anasayfa ERGEN Sanıldıkları Kadar Masum Değiller: Masallar Aslında Ne Anlatıyor?

Sanıldıkları Kadar Masum Değiller: Masallar Aslında Ne Anlatıyor?

6 dakika tahmini okuma süresi

Uyumadan önce çocuklara güzel hikayeler, anlatmak ya da onlara yıllardır öğretici bilgiler barındıran masalları okumak birçok ebeveyn için çok iyi bir yöntem olarak biliniyor. Aslında bu yöntemin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak okunulan ve ya anlatılan hikayelerin içerikleri oldukça önemli. Herkesin bildiği o masalların aslında çok enteresan mesajlar verdiğini söylesek? İnanmadınız mı? Buyurun…

Kız çocuklarına özellikle aciz oldukları mesajı veriliyor


Mesela Rapunzel yıllarca bir kulede hapsolmuştur ve onu kurtarmak için bir prensin gelmesini bekleyecek bir aciziyet içerisindedir. Masallarda rol model alınan prenseslerin çoğu zayıf ve kurtarılmayı bekler.

İyilik ve güzellik, kötülük ve çirkinlik özdeşleştirilir


Örneğin kötü kadınlardan biri olan cadılar hem çirkin hem de kötüdür. Ancak iyi olan herkesin aynı zamanda eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu belirtilir. Ayrıca bu kitaplarda toplumsal güzellik anlayışı da resmedilerek gösterilir.

Güzel ve yakışıklı ile asilin yaşadığı hikayenin adının aşk olması


Masallarda özellikle asillerin yaşadığı ve bu asillerin kesinikle güzel ve ya yakışıklı olduğu durumlarda aşk yaşadıkları alt metinde veriliyor. Masallarda alt sınıf iki insanın yaşadığı şeyin adı hiç bir zaman aşk olmuyor. Mesela Shrek hikayesi oldukça aykırı ve masallarla dalga geçen bir tarza sahiptir.

Aşkın; saplantılı, bitmeyen ve sonsuz bir şey olması


Leyla için çöllere düşen Mecnun’lar ya da yıllarca kayıp sevgilisini arayan prensler aslında gerçek hayata çocukları hazırlayan hikayeler değildir.  Sindirella masalında prens bir cam ayakkabıyla aylarca bir kızı arar mesela. Hayatın için duygular bite, değişebilir ve başka duygular yaşanabilir.

İyi karakterlerin kurnaz veya zeki olamaması


İyi bir kimse olmak isterken hayatında yaşayabileceği zorluklara hazırlıksız olan çocuklar ve yetişkinler olmak çok da sağlıklı bir şey olmasa gerek. Çocukların hem zeki hem de iyi olabileceklerini, zekalarını iyiye kullanabileceklerini öğreten hikayeler seçmek oldukça önemlidir. Mesela bir bilim insanının hayat hikayesini anlatmak çoğu zaman daha faydalı olabilir.

Cesaret ve gücün sadece erkeklerde olması


Kadınlara öğretilen aciziyet gibi erkeklere de sürekli güçlü kurtarıcı ve kahraman olmaları gerektiği gibi bir misyon yüklenir. Aslında olan erkeklerin de kadınlar kadar bir şeylere ihtiyaç duyabileceği, kadınların da en az erkekler kadar kahraman olabilecekleridir.

İyilerin hep kazanıp, kötülerin hep kaybetmesi


Tüm masalların sonunda iyilik yapanlar kazanarak, bu sonsuz iyi ve kötü savaşının galibine dair mesajlar verilir. Masallar aslında iyi taraftan ayrılmamak konusunda teşvik edici olmak istese de hayatın içinde doğru yapılan durumlarda da kayıplar yaşanabilir.

Üvey annelerin her zaman kötü olması


Üvey anne kavramı, adını temizleyemeyen bir kavram olmuştur maalesef. Ancak üvey anne olmak yani, evlat edinmek aslında oldukça güzel ve ulvi bir durumdur. Üstelik her üvey anne kötü falan değildir. Bu masalların işgüzarlığıdır.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle ERGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıskançlık Sürecini Yönetmek ve Kardeşi Yeni Doğan Bebeğe Alıştırmak

Aileniz büyüyor! bütün aile sevinç içerisinde. Aileye yeni katılacak bir bireyin haberini …