Anasayfa HAMİLELİK Emzirme Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

6 dakika tahmini okuma süresi

Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği ve sütünün yeterli gelip gelmediği konusunda endişe yaşar. Bebeğin ne kadar süt emdiğini ölçemediğiniz sürece sütün yeterli gelmediğini düşünüyorsanız yapabileceğiniz en güzel şey sütünüzü artıracak yollar denemelisiniz. Aslında bir annenin hiç süt üretememesi çok az rastlanır bir durumdur. Genelde belli başlı besinler ve uygulamalar sayesinde süt üretimini artırmak mümkündür.

İlk adım

Bebeğiniz doğar doğmaz yarım saat içerisinde onu emzirmeniz en önemli faktördür. Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler.

Bol bol su tüketin

Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 2-3 litre sıvı tüketmeli ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı takviye etmelisiniz.

Beslenmenize dikkat edin

Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel hem hayvansal protein kaynaklarını kullanabilirsiniz. Ispanak, brokoli, haşlanmış patates ve taze fasulye protein açısından en zengin sebzeler arasında yer alır. Ayrıca kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatlar sayesinde de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Mevsim meyveleri tüketmenizde önemli mevsimi olmayan meyvelerde bol miktarda kimyasal takviye olduğu için listenizde yer almamalı.

Göğsün emzirmeye hazır mı?

Meme ucunda çatlaklar, memede ağrı, meme ucunun emzirmeye engel olması gibi problemler emzirmeye engel olur. Emzirememe ya da sütü boşaltamama da sütü azaltan faktörlerdendir. Bu durumda sorun ne ise ona yönelik tedbir alınmalıdır. Örneğin; meme ucunun çıkması için masaj yapılabilir ya da süt pompası kullanılabilir.Çatlak kremleri ile çatlak tedavisi de yapmalısın. Problemin ne olduğuna bağlı olarak uzman yardımı almak gerekli olabilir. Ağrısız ve sızısız emzirebilmek, bebeğinin daha rahat emmesini sağlar.

‘Şekerli su iç sütün artsın’ hurafeleri

Çok şekerli yiyecek ya da içeceklerin ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağlarsanız hem ihtiyacınız olan besin değerlerini karşılayabilir hem de gereksiz kalori alımını engelleyebilirsiniz.

Psikolojik kaygılar ve dinlenme

Yorgunluk ve stres sütünüzün az gelmesine neden olabilir. İyi bir uyku, süt miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenebilir ve uyumaya vakit ayırabilirsiniz.

Doğru pozisyon ve memenin komple boşalmasının önemi

Emzirme pozisyonunun doğru olması, bebeğin memeyi doğru bir şekilde kavraması ile sütü daha iyi çekebilmesini sağlar. Bu yüzden bebek memeyi ne kadar kuvvetli çekerse süt salınımı o kadar çok artar. Henüz bir meme tamamen boşalmadan diğer memeyi vermemek gerekir. En son hangi memeden süt verilmişse bir sonraki emzirmeye o memeden başlanılmalı. Eğer bebek memeyi boşaltamıyor ise süt pompası kullanılmalıdır.

Bebeğiniz için en önemli besin anne sütüdür. Bebeğinizi sağlıkla besleyebilmeniz hem onun gelişimi açısından hemde size iyi gelecektir.

 

Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
  • Günlüğümden Anneliğe İlk Adım: Emzirme Sorunu

    Bir anne olarak deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bebek beklediğimi öğrendiğim il…
Daha Fazla Yükle Emzirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Acısız Doğum Olarak da Bilinen ‘Epidural Doğum’ Hakkında Merak Edilenler

Anne adaylarına müjde! Halk arasında ağrısız doğum olarak bilinen epidural doğum hem norma…