Anasayfa HAMİLELİK Hamileliğe Hazırlık Bilim Dünyasından Yeni Araştırma: D Vitaminin Doğurganlık Üzerindeki Etkisi

Bilim Dünyasından Yeni Araştırma: D Vitaminin Doğurganlık Üzerindeki Etkisi

4 dakika tahmini okuma süresi

Hamileliğe engel olan birçok durum mevcut. Ancak bunlar arasında en sık olarak görülen ve hamile kalınmasında engel olan durum bilim insanları tarafından açıklandı. D vitamini eksikliğinin kadınların gebe kalmasında en sık olarak görülen gebe kalmama nedeni olduğu ortaya çıktı. D vitaminin doğurganlık üzerindeki etkisi…

Döllenme yarı yarıya düşüyor


D vitamini eksikliği yaşayan kadınların, bunu yaşamayan kadınlara göre yarı yarıya gebe kalma ihtimalinin azaldığı öğrenildi. Bilim insanları yaptıkları son araştırmalarda durum iyice araştırıldı. Güneşten alınan D vitaminin kemik sağlığını güçlendirmesinin yanı sıra doğurganlık üzerinde de etkileri olduğunu ortaya çıktı.

Kemirgenlerde doğurganlık bozuluyor, peki ya insanlarda?


Daha önceden yapılan araştırmalarda, D vitamini eksikliğinin kemirgenlerde doğurganlığı bozduğu gözlemlenmişti. Ancak, insanlar üzerinde bir araştırma henüz yapılmamıştı. Ardından İtalya’da, düşük D vitamini düzeyine sahip kadınlar ile yeterli D vitamini düzeyine sahip kadınlar arasındaki tüp bebek işlemi sonuçlarını karşılaştırılarak bir araştırma yapıldı. Yürütülen büyük çalışmada, katılımcılar D vitamini eksikliği olan 154 kadından ve yeterli düzeyde D vitamini bulunan 181 kadından oluşuyordu.Bu araştırmanın sonunda insanlarda da D vitamini eksikliğinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı.

D vitaminin yumurtalara ve embriyoya etkisi


Araştırmada, yeterli D vitamini düzeyine sahip kadınların, D vitamini eksikliği yaşayan kadınlarla karşılaştırıldığında, gebe kalma olasılığının neredeyse iki katı olduğu ortaya çıktı.  D vitaminin yumurtalıklarda iyi kalitede yumurtaların üretimini artırmasından ve rahme konan embriyonun tutunma şansını artırmasında çok etkili rol oynadığı öğrenildi. Yapılan çalışmaların sonucunda, yeterli D vitamini düzeyine sahip kadınların yüksek kaliteli embriyo üretme olasılıklarının daha yüksek olduğu ve D vitamini eksikliği olan kadınlardan daha fazla hamile kaldıkları bulundu.

 

Yapılan araştırmaların ardından D vitaminin önemi bir kere daha ortaya çıktı. Gebe kalmak için D vitaminin sanıldığından daha önemli olduğu öğrenildi. Bilim dünyası böylelikle, gebe kalmak için en önemli etkenlerden birini daha ortaya çıkmasını sağladı.

 

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
see url Kullanıcı Oyu 4.7 ( 1 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle Hamileliğe Hazırlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İştahsız Miniklerin Bayılarak Yiyeceği Sevimli Sunumlar

Birçok ebeveynin sık sık yaşadığı sorunların başında iştahsız olan çocukları geliyor. Yeme…