Anasayfa HAMİLELİK Doğum Zamanı Durduramazsınız Ama Doğum Korkusunu Yenebilirsiniz

Zamanı Durduramazsınız Ama Doğum Korkusunu Yenebilirsiniz

6 dakika tahmini okuma süresi

Zorlu sürecin en güzel kısmına yaklaşıldığında kadınlarda doğum korkusu veya doğum fobisi başlayabiliyor. Özellikle ilk bebeğine hamile olan annelerin bu güzel zamanlarını bu korku, kabusa çevirebiliyor. ”Bebeğimi nasıl doğuracağım” ”Çok acı hissedecek miyim?” ”Bebeğimi doğum sırasında kaybedersem veya bana bir şey olursa…” gibi sorularla kendinizi kötü hissettirecek şeyler düşünmek bu süreçte en sık karşılaşılan durumların başında geliyor. Ancak bu stres bebeği de etkiliyor.

Asla negatif düşünmeyin


Başkalarının doğum hikayelerini dinlerken kendinizi onların yerine koymayın. Her kadının ağrı hissi farklıdır. Bazı kadın doğum sancısı çekerken, bazı kadınlar bu süreci çok acısız ve ağrısız bir şekilde geçirebilir. Her kadının doğum hikayesi, kendisinin acıya tahammülü ile ilgilidir. Kötü doğum hikayelerini dinlemek bu süreçten gebe kadınlara pek iyi gelmez. Üstelik, artık kötü doğum hikayeleri oldukça azaldı. Hem birçok kadın ikinci ve üçüncü çocuk için kendini hazırlayabiliyor. Yani doğum bir kadının üstesinden gelebileceği bir olay.

Doğum videoları izlemeyin


Her insan gibi her doğum da kişiye göre farklılık gösterir. Kimisinin acı eşiği daha fazladır; kimisinin ise daha az. Doğum videoları sizi daha fazla strese sokacak ve fobinizi arttıracaktır.

Hastanelerin doğum konferanslarına katılın


Bu konferanslar sizi rahatlatmak ve sürece daha kolay adapte olmanız için ücretsiz düzenleniyor. Bu yüzden burada kendinizi rahatlatabileceğiniz teknikler öğrenebilirsiniz. İşin uzmanlarından konuyu dinlemek çoğu zaman iç rahatlayıcı olacaktır.

Bebeğinizle karşılaşacağınız ilk anı düşünün


Size benzeyen bir canlıyla karşılaşacağınız anı düşünün. Doğuma odaklanmaktansa doğum sonrası bebeğinizle karşılaştığınızda çektiğiniz bütün acıları zaten unutacağınız o büyülü anı hayal edin. Doğum her ne kadar sancılı bir durum olsa da 9 aylık bir bekleyişin ve sabrın son noktasına denk geliyor. Artık bebeğinize kavuşmak için önünüzde minik bir zorluk kalmış gibi düşünmeye çalışın.

Doğumu kolaylaştıran egzersizler yapın


Gebelik süreci boyunca sürekli doğumu kolaylaştıran yöntemler aranıyor. Beslenmeyle birlikte hamilelikte yapılacak egzersizler de doğumu sandığınızdan fazla kolaylaştırıyor. Yüzme, pilates ya da yoga gibi egzersizleri tercih edebilirsiniz. Doktorunuz spor yapmayı önermiyorsa, her gün yapacağınız kısa yürüyüşler de sizi normal doğuma daha hazır bir hale getirecektir.

Doğum korkusu sezaryene yönlendiriyor


Doğum esnasında çekilecek ağrıyı düşünen birçok kadın sezaryenle doğum yapmayı tercih ediyor. Bu yöntem de oldukça kullanılan ve yanlış bir yöntem olmamakla birlikte normal doğumun anne ve bebek arasında iletişimi daha çok güçlendirdiği ve tıbben biraz daha sağlıklı olduğu biliniyor.

Bonus: Kendinize güveninin


Bir kadının yapamayacağı hiçbir şey olmadığına emin olun. Bu konuda kendinizi ikna ederseniz gerisi çok kolay olacaktır.

 

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Pelin Yazıcı
Daha Fazla Yükle Doğum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği ve sütünün yeterli gelip gelm…