Anasayfa HAMİLELİK Hamileliğe Hazırlık Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere; Doğurganlığı Arttıran Besinler

Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere; Doğurganlığı Arttıran Besinler

6 dakika tahmini okuma süresi

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, çoğu zaman uzun ve meşakkatli bir süreç yaşıyorlar. Yumurtlama takvimleri, ovulasyon tarihleri derken zor ve stresli bir zaman dilimi geçiriyorlar. Bu süreçte beslenmek de çiftler için diğer şeyler kadar önemli bir yere sahip oluyor. Ebeveyn adayları için doğurganlığı arttıran besinler tercih etmek de sürecin hızlanmasına oldukça katkı sağlıyor.

Hamile kalmak için yapılması gerekenler var

Öncelikle gebe kalacak kişi kadın olduğundan öncelikle onun ve baba adayının da dikkat etmesi gereken detaylar var. İdeal kiloya ulaşmak bunların başında geliyor. Adet dönemlerinin kaydedilmesi, sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor. Adetin 9’uncu ve sonraki 10 günü günaşırı ilişkiye girmek gerekiyor. İlişki sonrası 2 saat sırt üstü yatmak da gebe kalmayı kolaylaştırıyor.
Peki ya beslenme?…

Folik asit ve demir deposu yeşil sebzeler


Ispanak, karalahana, brüksel lahanası, kuşkonmaz ve marul gibi yeşil sebzelerin folik asit ve demir yönünden zengin olduğu biliniyor ve bu sebeple doğurganlığı arttıran besinler arasında yer alıyorlar. Yalnızca, besin değerlerini yitirmemeleri için buharda ya da haşlanmış olarak pişirmeye özen gösterilmesi gerekiyor.

İçinde yok yok olan yumurta


Kolin, inositol, A ve E vitamini bakımından zengin olan yumurta protein değeri açısından da en iyi besinlerden biri olarak listenin ilk sıralarında yerini alıyor. Her gün 1 ya da 2 yumurtayı çeşitli şekillerde tüketmek doğurganlığı da olumlu yönde etkiliyor.

Vitamin ve demir kaynağı karaciğer


Organizmaların detoks organı olarak bilinen karaciğer, uzmanlar tarafından folik asit, inositol, kolin ve B vitamini içeriğiyle en faydalı gıdalardan biri olarak öneriliyor. Ayrıca çok iyi de demir kaynağı olan karaciğeri haftada 2 kez tüketmek de doğurganlığı arttırıyor.

Omega 3 ve 6 burada: balık


Omega 3’ün embriyoların tutunmasında ve yumurta kalitesini arttırmada önemi bilimsel olarak kanıtlandı. Somon, sardalye ve hamsi gibi yüksek Omega 3 içeren balıkları haftada 2 kez tüketmenin çok yararlı olduğu biliniyor.

Kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleri


Süt ve süt ürünleri protein ile kalsiyum açısından zengin gıdalardır. Bunların yanı sıra sütün yağındaki fosfolipidlerin hücresel aktiviteyi ve hücre zarını koruduğu da biliniyor. Sütü sade olarak içmek yerine sütten elde edilen ürünleri tercih etmenin daha faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar,bunun nedenini ise yoğurt ve türevlerinin ayrıca probiyotik içerikleri sayesinde bağışıklık sistemi ile bağırsak faaliyetlerinde de fayda sağlamaları olarak belirtiyorlar. Doğurganlığı tabi ki de çok iyi yönde etkiliyorlar.

Fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler


Fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerde yüksek Omega 3 bulunduğundan, beslenme listesinde önemli bir edinmesi gereken besinler arasında kendilerine yer buluyorlar. Omega 3 ‘ün embriyonun tutunmasında da faydası olduğundan doğurganlığı arttıran başlıca gıdaları kuru yemişler oluşturuyor.

Artık her yerde var: Avokado


Faydaları saymakla bitmeyen avokado doğurganlığı olumlu yönde etkileyen gıdalar arasında çok öne çıkıyor. Üstelik artık avokadoya erişim eskisi kadar zor değil.

BONUS:Bol magnezyum için muz

Magnezyum kaynağı olan muz da doğurganlığı arttıran gıdalar arasında en lezzetli seçeneklerden birini oluşturuyor. Eksik etmeyiniz…

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
Kullanıcı Oyu 0 İlk ol!
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle Hamileliğe Hazırlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Çocukların Asla Hayır Diyemeyeceği Ev Yapımı İçecek Tarifleri

Evde kolaylıkla yapabilecek çocuklarınız ve sizin için vitamin deposu sağlıklı içecek tari…