Anasayfa HAMİLELİK Korkuya Çekinmeye Gerek Yok: Hamilelikte Cinsel İlişki

Korkuya Çekinmeye Gerek Yok: Hamilelikte Cinsel İlişki

6 dakika tahmini okuma süresi

source site Birçok çiftin aklında takılan sorulardan biri de hamilelikte cinsel ilişki… Hamilelik sürecinde cinsel ilişki zararlı mı? Değilse nasıl olmalı ya da bunun bir süresi var mı?
Hamilelik süreci boyunca cinsel yaşamınızın aktif olmasının zararı olmadığı gibi birçok faydası olduğu da biliniyor. Ancak bahsedeceğimiz tüm bu faydalar uzman doktorunuzun gebeliğiniz sürecinizin gayet sağlıklı ilerlediği ve sizi cinsel yaşam konusunda uyarmadığı durumlar için geçerli.

Hamilelikteki cinsellikten bebek etkilenir mi?


Gebelik durumunun başlamasıyla birlikte bebeğin bulunduğu bölge oldukça güvenlidir. Cinsel münasebet esnasında, bebeğe herhangi bir temas ya da zarar verme söz konusu değildir. Çünkü bebeğin bulunduğu bölge cinsel organın erişeceği son noktadan bile uzaktadır ve iki bölge birbirinden bağımsızdır.

Hamilelik esnasında cinsel ilişki için özel pozisyonlar var mıdır?


Aslında yoktur. Ancak uzmanların önerdiği ve anne adayının daha rahat edebileceği pozisyonlar vardır. Önemli olan anne adayının rahatlığı olduğu için karnı sıkıştırmayan ve ya anne adayının üstte olduğu pozisyonlar önerilir.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğin düşmesine ya da erken doğuma sebep olur mu?


Uzmanlar buna kesinlikle hayır diyor. Ancak bazı özel durumlarda, hassas bir hamilelik geçiren anne adayına hamileliğin bazı dönemlerinde risk oluşturabileceği için yasaklamalar söz konusu olabiliyor. Ancak böyle bir yasak söz konusu değilse diğer söylemlerin hepsi şehir efsanesidir.

Cinsel ilişkinin faydaları var mıdır? Varsa nelerdir?


Hamilelik sürecinde cinsel ilişkinin birçok faydası vardır. Mesela;

Annelerin uyku sorununa iyi gelir


Hamilelik sürecinde anne adayları zaman zaman ciddi uyku problemleriyle karşılaşır. Aktif bir cinsel yaşam anne adayının daha iyi uyumasına ve uykusunu almasına sebep olur.

Doğal bir ağrı kesici etkisi gösterir

Birçok hamile kadının gün boyunca hızlı büyüyen rahim yüzünde şiddetli ağrılarla boğuştuğu ancak, akşam uzandığında da yeterince rahatlayamadığı biliniyor. Cinsel ilişkinin bu ağrıları azalttığı, çünkü orgazm sırasında salgılanan hormon sayesinde anne adayının ağrı toleransını arttırdığı biliniyor.

Çiftlerin stresini azaltır


Hamilelik süreci, anne adayı için de baba adayı için de birçok stres unsuru barındırır. Bu süreçte cinsel birliktelik, çiftlerin stresini azaltarak doğum ve sonrası için kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep olur.

Anne adayı için en keyif verici egzersiz olur

Hamilelik boyunca bütün anne adaylarına spor ve egzersiz öneriliyor. En keyif verici egzersizlerin başında ise tabi ki cinsel birliktelik geliyor.

Eşlerin birbirini daha iyi anlamasına yardımcı olur


Hamilelikte baba adayları anne bebeğe odaklandığı için dışlanmışlık hissine kapılabiliyor. Ayrıca anne adayı da vücudundaki değişimler yüzünden kendisini yeterince seksi hissedemiyor. Cinsel birliktelik tüm bu olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmaya oldukça yardımcı olacaktır.

Kan basıncını düşürerek dengeler

Gebelik boyunca tansiyonun yani kan basıncının yükselmesi anne adaylarına büyük zorluklar yaşatır. Sağlıklı beslenmenin bunu dengede tutmasının yanı sıra, bilimsel araştırmalar gebelik dönemindeki düzenli cinsel hayatın da kan basıncını dengede tuttuğunu gösteriyor.

Beğendiniz mi?
Açıklama
0 %
enter site Kullanıcı Oyu 4.6 ( 3 oylama)
Daha Faza İlgili İçerik Yükle
Daha Fazla Yükle Ecem Senol
Daha Fazla Yükle HAMİLELİK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Emzirme Dönemi Strese Sebep Olmasın: Anne Sütünü Arttırma Yolları

Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği ve sütünün yeterli gelip gelm…